Urząd Miejski w Świeciu
Published on Urząd Miejski w Świeciu (https://www.archiwum.swiecie.eu)

Home > Założenia systemu gospodarowania odpadami

Założenia systemu gospodarowania odpadami

Od dnia 1 lipca 2013 r. gmina Świecie wprowadziła nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Systemem objęte zostały wyłącznie nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

Odpady odbierane są przez firmy tworzące Konsorcjum: Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Świeciu oraz Przedsiębiorstwo Usług Miejskich PUM Sp. z o. o. z Grudziądza – wybrane w drodze procedury przetargowej. Firmy zapewniają mieszkańcom pojemniki do zbierania odpadów oraz regularny wywóz odpadów. Wszystkie odebrane odpady dostarczane są do Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku.  Koszty odbioru i zagospodarowania odpadów pokrywane są z ponoszonych przez mieszkańców opłat za gospodarowanie odpadami.

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych – z opłat za gospodarowanie odpadami rozliczają się z gminą za pośrednictwem administratorów/zarządców nieruchomości, którzy składają deklaracje dla poszczególnych nieruchomości np. bloków, kamienic. Właściciele nieruchomości jednorodzinnych - rozliczają się na podstawie deklaracji indywidualnych. Każdy właściciel nieruchomości jednorodzinnej w gminie Świecie, który złożył deklarację – posiada nadany specjalny numer indywidualnego rachunku bankowego, na który uiszcza opłatę za gospodarowanie odpadami.

W gminie Świecie sposób naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami oraz wysokość stawek uchwala Rada Miejska w Świeciu. Opłata ponoszona jest za każdą osobę zamieszkującą nieruchomość. Stawki opłat zróżnicowane są w zależności od sposobu postępowania z odpadami. Mieszkańcy nie segregujący odpadów płacą więcej. Stawka wynosi: 

  • 13,50 zł miesięcznie za osobę – odpady zbierane selektywnie

Od 1 sierpnia 2016 r. Rada Miejska w Świeciu wprowadziła zwolnienie dla rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny. Z opłaty całkowicie zwolnione jest 3 i kolejne dziecko w rodzinie ujęte
w deklaracji.  W celu uzyskania zwolnienia – niezbędne jest złożenie deklaracji, w której obliczona zostanie wysokość przysługującego zwolnienia. W przypadku, gdy rodzina zamieszkuje w budynku wielorodzinnym – konieczne jest zgłoszenie chęci skorzystania z ulgi – do administratora/zarządcy budynku.    

W ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami, mieszkańcy mogą nieodpłatnie korzystać z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów w Sulnówku oraz organizowanych co pół roku Mobilnych Zbiórek Odpadów Problemowych.

Wprowadzenie nowych regulacji w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi ma na celu spełnienie wymagań, wynikających z przepisów prawa Unii Europejskiej oraz prawa krajowego m.in.:

- objęcie wszystkich mieszkańców zorganizowanym odbiorem odpadów komunalnych;

- przekazanie wszystkich odebranych odpadów do odpowiednich miejsc zagospodarowania;

- wyeliminowanie nielegalnych „wysypisk odpadów”;

- osiągnięcie wymaganych prawem poziomów dotyczących ograniczenia ilości składowanych odpadów biodegradowalnych oraz poziomów odzysku i recyklingu odpadów surowcowych;

- zwiększenia świadomości mieszkańców w zakresie selektywnej zbiórki odpadów oraz jej propagowanie poprzez różnicowanie stawek opłat.


Source URL: https://www.archiwum.swiecie.eu/en/node/3724